Seniora vecumā zāļu un uztura bagātinātāju lietošana kļūst arvien apgrūtinātāka ne tikai veselības dēļ. Tas lielā mērā atkarīgs no atmiņas. Taču tieši šajā sensitīvajā dzīves posmā regulāra zāļu un uztura bagātinātāju lietošana ir viena no panākumu atslēgām turpmākajai dzīves kvalitātei. Pēkšņas nesaprotamas asinsspiediena un pulsa izmaiņas, problemātiska vēdera izeja, sirdsklauves, nespēks, nelabums u.c. simptomi par dzirdam seniorus sūdzoties, nereti ir sekas tam, ka zāles netiek lietotas regulāri - ir reizes, kad tās aizmirstas iedzert, ir reizes, kad tās tiek iedzertas divreiz vai pat trīsreiz un vairākreiz pārdozējot ārsta nozīmēto devu, jo neatceras, ka jau šodien ir iedzertas. Gan viens, gan otrs gadījums var novest pie ļoti smagām vai pat letālām sekām, it īpaši, kad runa ir par recepšu medikamentiem. Atkarībā no seniora spējām var izmantot vairākas pieejas šīs problēmas risināšanai. Iepazīstoties ar visiem variantiem, kopā ar savu senioru varat piemeklēt atbilstošo, lai turpmāk zāļu lietošana notiktu regulāri.
Novietojiet visus zāļu iepakojumus vienkopus labi redzamā vietā, kur seniors regulāri apgrozās. Piemēram, ja ir zāles, kas jālieto no rīta tukšā dūšā, novietojiet tās virtuvē pie tējkannas vai uz galda tieši blakus vietai, kur seniors visbiežāk brokasto. Ja zāles jālieto vakarā pirms gulēt iešanas, novietojiet tās uz nakts skapīša pie gultas. Tādējādi veicot ikdienas rutīnas darbības, senioram var izveidoties papildus ieradums arī iedzert nozīmēto zāļu devu.
Visbiežāk senioram ir jālieto vairāki medikamenti un uztura bagātinātāji, kas nereti rada apjukumu - kuru es jau iedzēru, kuru vēl nē? Lai mazinātu šādu satraukumu radošu situāciju, ieteicams izveidot darbību rutīnu. Zāles, kas vēl nav iedzertas atrodas vienuviet, tās, kuras jau ir iedzertas novietot atsevišķi, piemēram, pārlikt uz virtuves virsmas vai novietot kādu priekšmetu, kas kalpotu kā atdalītājs un jau iedzerto zāļu iepakojumus novietot pa labi vai pa kreisi no atdalītāja. Var ieviest arī atpazīšanas pazīmi, ka iedzerto zāļu iepakojumus apgriež kājām gaisā, uz kastītes velk strīpiņas, no viena groziņa pārliek otrā utt. Šeit iespējams fantāzijas lidojums tam kā atvieglot seniora zāļu lietošanu un izveidot jaunus ieradumus.
Aptiekās ir iespējams iegādāties speciālas kastītes, kurās ievietot ikdienas zāles jau sadalot pa dienām visai nedēļai. Atkarībā no kastītes izmēra, tā var būt ar 7, 14, 21 vai 28 nodalījumiem. Kastīte jāpiemeklē atbilstoši seniora zāļu lietošanas rekomendācijām. Ja ir zāles, kas jālieto 3x dienā(no rīta, pusdienlaikā, vakarā), tas vispiemērotākā būs kastīte ar 21 nodalījumu. Ja ir zāles, kas jālieto tukšā dūša, citas, kas jālieto pēc ēšanas un ir arī tādas, kas jālieto no pusdienās un vakarā, tad piemērotākā būs kastīte ar 28 nodalījumiem. Ja zāles jālieto tikai vienreiz dienā, tad piemērota ir 7 nodalījumu kastīte. Atbilstoši ārsta rekomendētajam lietošanas biežumam, zāles reizi nedēļā jāievieto kastītē, aizpildot visus nodalījumus. To var darīt pats seniors, kā arī aprūpes persona vai piederīgie. Tādējādi pats seniors var sekot līdzi nedēļas dienām un zāļu lietojumam, vizuāli novērtējot vai zāles ir vai nav iedzertas. Kā arī tas uzskatāmi redzams piederīgajiem un aprūpes personām vai līdzcilvēkiem, kas var pārliecināties, ka zāles patiešām ir iedzertas un nav saņemta dubulta vai pat lielāka deva. Visas augstāk aprakstītās pieejas ir arī kombinējamas, nav obligāti jāizvēlas viena pieeja. Kā arī jārēķinās, ka laikam ejot uz priekšu var rasties vajadzība pēc jaunām, ārstu nozīmētām zālēm un uztura bagātinātājiem un tas var ieviest korekcijas izstrādātajos ieradumos vai arī spiest tos kombinēt. Var novietot zāļu iepakojumus acu priekšā sagrupētus vienuviet un papildus piestrādāt pie izdzerto zāļu iepakojumu pārvietošanas nostāk no citiem vēl neiedzerto zāļu iepakojumiem. Kombinēt var arī zāļu kastīti ar atsevišķiem zāļu iepakojumiem, ja ir ļoti atšķirīgs zāļu lietošanas paņēmiens, piemēram, pilieni. Šādā gadījumā tabletes var lietot no zāļu kastītes un pilienu lietošanai ieviest paradumu par iepakojuma “pārvietošanu” pēc lietošanas. Piemērotāko metodi izvēlēties kopā ar savu senioru, izvērtējot kritiski, kura no pieejām būs atbilstošākā. Ja seniors ir pie pilna saprāta, apņēmīgs, pašam patīk darboties, tad var kombinēt darbību un Atcerieties, ka daļa panākumiem uz veselības stabilitāti un uzlabošanos, ir regulāra zāļu un uztura bagātinātāju lietošana.