Novecojot cilvēka organisms arvien mazāk pats spēj saražot visas nepieciešamās vielas, kā arī mazinās vielu uzsūkšanas spēja, līdz ar to jau sākot ar 25+ cilvēki arvien biežāk lieto uztura bagātinātājus. Laikam ejot uz priekšu, novecošanās rezultātā vai iedzimtības dēļ, attīstās arvien vairāk dažādu saslimšanu, kuru ārstēšanai vai simptomu mazināšanai, ārsti nozīmē arī medikamentus. Nonākot seniora vecumā uztura bagātinātāju un medikamentu kopums bieži pārsniedz skaitli 5. Tas ir daudz vai maz? Senioriem tas šķiet daudz, pietam, jo vecāka paaudze, jo lielāka pretestība pret medikamentu lietošanu, it īpaši, ja ir jālieto vairāki medikamenti. Nereti sākas pašdarbība un pretestība, kad seniors ievēro savu ikdienā lietojamo zāļu skaitu un tas ir daļēji saprotams. Sirdsmieram vairākas ikdienas situācijas un iespējamie risinājumi.
Katrs ir piedzīvojis gadījumu, kad no rīta tukšā dūšā iedzerti multivitamīni izraisa nelabumu. Taču, ja tas notiek regulāri, tad sāk izstrādāties asociācija - ja es to tableti iedzeršu man būs slikti, labāk nedzeršu. Vai arī agrāk bija jālieto zāles, kas izraisīja dedzinošu sajūtu gremošanas orgānos un līdz ar to šī asociācija, ka tā tabletīte bija pie vainas, rada nevēlēšanos lietot citas zāles. Lai mazinātu diskomfortu medikamentu lietošanas laikā, atgādiniet senioram, ka, ja vien ārsts vai farmaceits nav speciāli norādījis, ka zāles jālieto tukšā dūšā, vienmēr apēst vismaz brokastu maizīti vai kādu putriņu vai jebko citu, ko seniors ēd no rītiem un tikai tad lietot medikamentus, kas izraisa diskomfortu. Tas attiecas uz medikamentu lietošanu jebkurā diennakts laikā. Iespējams, diskomforts mazināsies vai izzudīs pilnībā. Cita nevēlama blakne ir caureja vai gluži pretēji - aizcietējums. Arī šajā gadījumā ir jāievēro ārsta vai farmaceita rekomendētais zāļu lietošanas laiks un norādījumi attiecībā uz citu medikamentu lietošanu vai kombināciju ar citiem pārtikas produktiem. Ja medikamentiem ir vēdera izeju veicinoša iedarbība un senioram diskomfortu sagādā caureja, tad konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu vēlams lietot probiotikas jeb labās baktērijas, kas palīdzēs nodrošināto normālu zarnu darbību, palīdzēs uzsūkties barības vielām un mazinās diskomfortu.
Ja ir radušās blaknes saistībā ar gremošanas orgāniem un vēdera izeju, svarīgi ne tikai ievērot norādījumus kā tieši zāles ir jālieto, ir jāpārskata arī seniora diēta. Proti, ja ir radusies aizcietējums, to var mīkstināt un veicināt vēdera izeju uzturā lietojot melnās plūmes, šķiedrvielas, kefīru u.c. produktus, kā arī šos produktus nevajadzētu lietot, ja ir tendence uz caureju. Diskomfortu, kas radies senioram, var mazināt un koriģēt, tādējādi pretestība pret zāļu lietošanu var mazināties.
Senioriem nereti šķiet, ka zāles nepalīdz, neko nedara un nav vajadzīgas, ar zāļu tēju vai citu tautas medicīnas paņēmienu ir labāks rezultāts. Šādā situācijā gan pašam senioram, gan piederīgajiem vai aprūpes personai ir jāizvērtē cik pamatots ir apgalvojums, ka nav nekāda efekta. Ir medikamenti, kas iedarbojas tūlītēji, piemēram, pretsāpju. Ja seniors apgalvo, ka sāpes nemazinās, tad ir pamats domāt, ka kopā ar ārstējošo ārstu ir jāpārskata deva vai jāmaina aktīvā viela. Taču, ja ilgstošo medikamentu lietošana ir uzsākta pirms dienas vai dažām dienām (piemēram, locītavu skrimšļu uztura bagātinātāji, hipertensiju vai holesterīnu regulējoši medikamenti u.c.), tad sagaidīt tūlītēju rezultātu ir tuvu neiespējamam. Ja seniors apgalvo, ka nejūt zāļu pozitīvu efektu, tad jārunā par to ar pašu senioru, ka zāļu lietošana ir tikko uzsākta, ir jāpaiet ilgākam laika periodam, lai sāktu just manāmu efektu. Šādā gadījumā ir vērts doties pie ārstējošā ārsta, lai tiktu mainīta deva vai aktīvā viela vien tad, kad izrakstītie medikamenti ir lietoti ilgāk par dažām dienām. Piederīgajiem un aprūpes personām ir jāskaidro senioram, ka ne vienmēr būs tūlītējs efekts un medikamentu nelietošana novedīs pie smagākām sekām.
Ražotāji pielieto dažādas krāsas apvalkus, dažādu formu tabletes, lai ražotu medikamentus un uztura bagātinātājus. No mikroskopiskām tabletītēm, kuras senioriem grūti saņemt pirkstos, jo motorika arī ir traucēta cienījamā vecumā, līdz pat gigantiskām tabletēm un kapsulām, kuras ir apgrūtināti norīt arī gados jaunākiem cilvēkiem. Tas tā ir, jo atkarībā no aktīvās vielas un koncentrācijas vienā tabletē vai kapsulā, mainās tās izmērs. Jāņem vērā, ka senioriem ir grūtības norīt lielas kapsulas un tabletes, jo īpaši, ja tiek uzdzerts mazs daudzums šķidruma. Vecākam kļūstot seniors šķidrumu lieto cik vien maz iespējams, jo labierīcību apmeklējums paliek arvien grūtāks un nogurdinošāks, pastāv risks, ka var nepaspēt un tad tas būs apgrūtinājums pašam un apkārtējiem. Līdz ar to bieži seniori ir dehidretēti. Ja medikamentu sarakstā liela izmēra tabletes, tad tās var dalīt uz pusēm, lai atvieglotu norīšanu pa daļām. Ja tas nav iespējams, tad jāpārliecinās, ka tiek uzdzerts pietiekams šķidruma daudzums. Gadījumā, ja medikaments ir lietojams ēšanas laikā, tad var piedāvāt senioram dzet lielo tableti reizē ar zupas šķīvja iztukšošanu un nav jābaidās uz zālēm uzdzert tējas krūzi, kefīra glāzi vai citu iemīļotu šķidrumu, lai mazinātu diskomfotu.Barības vada deformācijas gadījumā var rasties rīšanas traucējumi. Šādā gadījumā obligāti ir jāinformē ārstējošo ārstu, ka senioram ir šāda īpatnība un kopā ar ārstu vai farmaceitu piemeklēt atbilstošo medikamentu formētu, iespējams, ir pieejami pilieni vai suspensija, ar to pašu aktīvo vielu vai var iegādāties mazāku devu, taču lietot pa divām tabletēm vai kapsulām.
Novecošanās ir dabīgs process kā rezultātā arī smadzeņu darbība var tikt mainīta un dažādu saslimšanu rezultātā (demence, alcheimers u.c.) seniora saprātīgas domāšanas spējas kļūst traucētas. Gadījumā, ja seniors ar aizdomu skatās uz zālēm vai personu, kas tās dod dzert, jācenšas pārliecināt, ka ārsts tā ir norādījis, ka zāles ir paredzētas, lai uzlabotu atlikušās dzīves kvalitāti, nevis, lai pārtrauktu dzīvību.
Šādā situācijā jācenšas rast risinājumu tā, lai senioram būtu mazāks diskomforts un lielāka ticamība zāļu lietošanas vajadzībai. Pārskatot piederīgo sarakstu, iespējams, ir kāds piederīgais, kam seniors uzticas vairāk un jūtas drošāk un komfortablāk, ja tieši šis piederīgais pasniedz informāciju un zāles. Tādā gadījumā jāpārskata ikdienas rutīna, iespējams, tieši šis piederīgais var seniora klātbūtnē ievietot zāles speciālajā nedēļas zāļu kastītē vai atnest zāles no aptiekas un iedvesmot senioru, ka tās ir jālieto. Ja tas nav iespējams piederīgo vidū, tad, iespējams, ir kāda aprūpes persona, kam seniors uzticas, kas šo pienākumu var uzņemties. Uzticības persona senioriem ir svarīga un tajā ieklausās vairāk nekā citos. Gūstot sirdsmieru, pretestība un aizdomas mazināsies. Ir svarīgi ieklausīties seniorā, kādēļ ir pretestība pret zālēm un rast risinājumus, lai bažas kliedētu un diskomfortu mazinātu. Kopā ar farmaceitu un ārstējošo ārstu var piemeklēt atbilstošu medikamentu formātu, var atvieglot medikamentu blaknes pamainot darbību secību un ēdienkarti. Lielākais pienesums ir skaidrojošajam darbam, lai nomierinātu, iedrošinātu, pārliecinātu un rastu sirdsmieru senioram, ka medikamenti ir jālieto un tie uzlabos dzīves kvalitāti mūža nogalē.