Senioru lielākās bailes vecumdienās ir veselības problēmas un tas, vai netiks pamesti novārtā vai ievietoti sociālās aprūpes namā tad, kad nespēs parūpēties patstāvīgi par sevi un vidi sev apkārt. Kvēlākā vēlme ir novecot mājas apstākļos, kopā ar saviem mīļajiem un četrkājainajiem sirdsdraugiem. Uzdodot jautājumu vai pie manis rīt kāds atnāks, seniors cenšas rast sirdsmieru un pārliecību, ka nav viens. Sociālās aprūpes pakalpojumi personas dzīvesvietā — pakalpojumi, kas tuvināti ģimenes videi [aprūpe mājās, pakalpojumi dienas aprūpes centrā, servisa dzīvoklis, grupu māja (dzīvoklis) u.c.]. Sociālos pakalpojumus nodrošina klienta dzīvesvietā vai iespējami tuvu tai, un tikai tad, ja šāds pakalpojumu apjoms nav pietiekams, tiek nodrošināta sociālā aprūpe un sociālā rehabilitācija ilgstošas aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā.
Zaudējot spējas par sevi parūpēties, aktuāli kļūst dažādi jautājumi, sākot ar krāsns kurināšanu un akas ūdens ienešanu, ja dzīvesvieta ir privātmājā bez centralizētas ūdens apgādes un apkures, līdz pamperu nomaiņai un siltu pusdienu pagatavošanai. Nemaz nerunājot par personīgās higiēnas nodrošināšanu un telpu uzkopšanu. Talkā nāk kaimiņi un radinieki, kas iespēju robežās palīdz veikt ikdienas darbus, līdz brīdim, kad paši vairs to nevar vai tas kļūst par grūtu, nomācošu vai rodas nesaskaņas savstarpēji un ir nepieciešama palīdzība no malas.
Sociālā aprūpe mājās neatsverami palīdz senioriem pēc iespējas ilgāk un kvalitatīvāk novecot mājas apstākļos. Aprūpe nepieciešama ne tikai senioriem, tā ir būtiska jebkurai personai ar funkcionāliem traucējumiem (gan garīgiem, gan fiziskiem, kas radušies slimības, traumas vai vecuma dēļ). Sociālās aprūpes pakalpojumi mājās ir mērķēti pamatvajadzību apmierināšanai personām, kuras objektīvu apstākļu dēļ nevar sevi aprūpēt.
Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums 1.daļā definē, ka pamatvajadzības ir - ēdiens, apģērbs, mājoklis, veselības aprūpe, obligātā izglītība. Pamatvajadzības nodrošināšanai var tikt prasīti šādi pienākumi:
Likuma kārtībā ir noteikts, ka: Pašvaldībai, kuras teritorijā ir deklarētā personas dzīvesvieta, ir pienākums nodrošināt personai iespēju saņemt tās vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību. Ja pašvaldība no fiziskajām personām vai institūcijām saņēmusi informāciju par personu, kurai varētu būt nepieciešams sociālās aprūpes, sociālās rehabilitācijas pakalpojums vai sociālā palīdzība, pašvaldībai ir pienākums likumā "Par sociālo drošību" noteiktajā kārtībā pārbaudīt saņemto informāciju, izvērtēt personas vajadzības pēc sociālajiem pakalpojumiem un sociālās palīdzības un informēt šo personu vai tās likumisko pārstāvi par tiesībām un iespējām saņemt sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību, kā arī kārtību, kādā sociālie pakalpojumi vai sociālā palīdzība saņemama.
Lai saņemtu sociālo pakalpojumu ir jāvēršas pašvaldības sociālajā dienestā, lai aizpildītu pieteikuma formu. Kad tiek izvērtēts sociālās aprūpes līmenis, dzīvesvietā var ierasties Sociālā dienesta pārstāvji, lai kopīgi vienotos par veicamajiem darbiem un aprūpes līmenī (reizi nedēļā, vairākas reizes nedēļā vai 5-6 dienas nedēļā). Pēc lēmuma pieņemšanas tiek abpusēji parakstīti dokumenti un pakalpojuma sniegšana var sākties. Katrā pašvaldībā var būt cita kārtība kā pieteikums tiek izvērtēts un kā tiek noteikts aprūpes līmenis. Pieteikuma izvērtēšana var aizņemt vairākas dienas, īpaši steidzamos gadījumos, Sociālais dienests var pieņemt lēmumu paātrinātā kārtībā, ja to pieļauj pašvaldības noteikumi.
Formalitāšu kārtošana, atkarībā no pašvaldības sociālā dienesta noslodzes, var aizņemt no dažām dienām līdz dažām nedēļām. Tieši tāpēc ir svarīgi savlaicīgi sazināties ar savas pašvaldības sociālo dienestu, informēt par šo vajadzību un vienoties par tālākajiem soļiem, piemēram, kamēr vēl seniors ir ārstniecības iestādē. Sirdsmieram, šo pakalpojumu var pieteikt pašvaldības sociālajā dienestā arī tad, ja seniors dzīvo mājās, regulāri apmeklējat un palīdzat ar ikdienas darbiem, taču ir radusies nepieciešamība regulārai palīdzībai arī laikā, kad neesat klāt, kā arī tad, ja seniors dzīvo pilnībā viens un vairs nespēj pats par sevi parūpēties un vēl nevēlas doties uz aprūpes namu.