#1 Vai, kā tas slapjums te gadījās? - Paaugstināts pods


Garāka auguma senioriem nereti rodas problēmas piecelties no dažādām sēdvirsmām - gultas, krēsla, mašīnas un tajā skaitā arī no tualetes poda. 

Tam ir dažādi iemesli - problēmas ar locītavām, vāji muskuļi vai citi kustību ierobežojumi un saslimšanas. Līdz ar to tualetes apmeklējums ar laiku sāk mīties starp tūlītēju atvieglojumu izvadot visu lieko un pamatīgu apgrūtinājumu, lai no poda pieceltos.

Grūtības var kalpot par iemeslu kādēļ seniors neviļus izvēlas apmeklēt tualeti arvien retāk, lai nav tik daudz jāmokās ar stīvēšanos, lai tiktu nost no poda un uzvilktu bikses. 

Ja tik vien tā vaina, kā poda augstums, tad kopā ar senioru varat izmēģināt dažādus augstumus, kāds būtu visērtākais tualetes apmeklējumam (var pacelt vāku un uz poda novietot dēļus vai jebko citu, kas ir pa rokai mājas apstākļos, lai piemērītu kāds augstums ir vislabākais pašam senioram). 

Sirdsmiers piedāvātie risinājumi jeb know-how:

  • Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centra katalogā ir valsts kompensēts paaugstināts tualetes poda sēdeklis, tiek piedāvāts ar 10 vai 15 cm paaugstinājuma iespēju un ir viegli montējams uz esošā tualetes poda, aizstājot pašlaik esošo poda vāku ar paaugstināto sēdekli.  Līdzīgi paaugstinājumi ir pieejami arī dažādos internetveikalos vai specializēto palīglīdzekļu veikalos. 
  • Paša poda paaugstināšana. Te gan bez santehniķa palīdzības neiztikt, jo ne tikai pats pods būs augstāks, arī mainās kanalizācijas un ūdens trubu leņķis un augstums. Paaugstināšanai var izmantot dažādus materiālus, ko atkarībā no nepieciešamā augstuma, var piemeklēt kopā ar santehniķi. Mūsmājās izmantojām parastu betona ietves apmali, kas tika nozāģēta poda kājas izmērā un pods uzlikts uz tās, tādējādi iegūstot aptuveni 10cm paaugstinājumu.
  • Poda maiņa. Veikalu plašajā sortimentā ir pieejami dažādu augstumu tualetes podi. Lai arī augstuma atšķirība ir vien dažos centimetros starp dažādiem modeļiem un ražotājiem, nereti tieši daži centimetri ir izšķiroši. 

    Pārliecinieties vai laikam ejot pods nav “iemūrēts” tagadējā grīdas segumā. Korekti ir, ja pods atrodas uz grīdas virsmas nevis ir “iesēdināts” flīzēs, kas apliktas podam apkārt vai kādā citā grīdas segumā. Jau “izceļot” podu no grīdas seguma dziļuma, aizpildot radušos bedri (mainot pilnībā grīdas segumu vai aizbetonējot padziļinājumu) un piestiprinot podu uz grīdas virsmas, tiks iegūti daži centimetri augstuma.- izmērīt tagadējā poda augstumu no grīdas līdz sēdvirsmai un doties uz santehnikas veikalu, lai konsultētos ar pārdevējiem vai ir pieejams kāds modelis ar augstāku sēdvirsmu. Reizēm jāapmeklē vairāki veikali, līdz beidzot tāds pods tiek atrasts. Arī šis risinājums var dot papildus centimetrus sēdvirsmas paaugstināšanai.

Atkarībā no poda stāvokļa un finansiālajām iespējām, šo procesu nepieciešamības gadījumā var apvienot ar jauna poda uzstādīšanu. Santehniķim jāizveido jauni savienojumi, kas atbilst jaunajam augstumam un pods atkal gatavs lietošanai.

 +

  • Paaugstināt var līdz pilnīgai precizitātei, piemeklējot atbilstoša biezuma materiālu;
  • Esošais pods var tikt paaugstināts, jauna iegāde ir nepieciešama tikai tad, ja ir vēlme pie reizes to nomainīt vai sentehniķis atzīst, ka konkrētais pods nav kustināms.
  • Lai vai kas - pods paliek nemainīga augstuma un stabils gadiem ilgi

-

  • Šādi paaugstinot podu, tā augstums ir akmenī kalts, ar to līdzcilvēkiem ir jāsadzīvo
  • Nepieciešams santehniķa pakalpojumus, lai atbilstoši koriģētu arī kanalizācijas izvadu un poda attālumu no sienas.
  • Gadiem ejot arī šis risinājums var kļūt nederīgs, jo organisms turpina novecot un kļūt vājāks, arī paaugstinātā sēdvirsma vai pods vairs nebūs pietiekams atvieglojums un būs jāmeklē nākamais risinājums.


Par citiem variantiem lasi saistītajos sirdsmiers rakstos #vaislapjumsgadijas


Ņem vērā, ka sirdsmiers raksti ir padomi balstīti iepriekšējā pieredzē, tie nav jāuztver kā nosacījumi, kas jāizpilda. Padomi norāda virzienus, kurus katrs pats var turpināt pētīt un piemeklēt atbilstošāko risinājumu.