#4 Vai, kā tas slapjums te gadījās? -  Biksīšu ieliktnīši abiem dzimumiem

Urīna nesaturēšana jeb inkontinence sastopama dažādos vecumos, biežāk izplatīta sievietēm pēc dzemdībām. Ar laiku tā mazinās vai izzūd. Taču dabiski novecojot, dažāda veida mazākas vai lielākas nesaturēšanas var piemeklēt jebkuru vecuma grupu un dzimumu. 

Senlaiku metode bija apakšbiksēs ievietot marles autus, iespējams, pat pildītus ar vati, lai lielāka uzsūktspēja. Citi izmanto neskaitāmas tualetes papīra lapiņas, avīzes u.c. tautas līdzekļus. Šāda izlīdzēšanās ir iegājusies paaudzēs, jo tā darīja vecāki, vecvecāki un senāki senči, kā arī visbiežāk šādas metodes nāk buķetē ar baktērijām un infekcijām, kas izsauc urīnceļu iekaisumus, ādas sausumu ap intīmajām zonām, kā arī šos cilvēkus pavada nepatīkams salkans aromāts ar kuru piesūcas ne tikai drēbes, arī virsmas uz kurām tiek sēdēts. 

Mūsdienu pasaulē popularitāti iemanto dažādas uzsūktspējas biksīšu ieliktnīši, kurus ieteicams lietot, ja ir neliela nesaturēšana, kad vēl nav nepieciešams pampers, taču ir nepieciešama papildus drošība biksēs. Ilgus gadus biksīšu ieliktnīši bija tikai sievietēm, jo tie bija paredzēti mēnešreižu asiņošanas uzsūkšanai. 

Šorīd ieliktnīši ir pieejami abiem dzimumiem un ar dažādām uzsūkšanas spējām, lai nodrošinātu papildus drošību un nemanāmu klātesamību. Sieviešu un vīriešu ieliktnīši atšķiras pēc formas, ko ietekmē anatomiskās abu dzimumu īpašības. 

Vīriešu ieliktnīši ir trīsstūrveida, kur platākā mala ir jānovieto priekšpusē, savukārt šaurākā starp kājām, tikmēr sieviešu ieliktnīši parasti ir garenas formas un jānovieto pa vidu biksītēm. Biksīšu ieliktnīši ir viena no inkontinences līdzekļu formām, kas var tikt izrakstīti arī ar valsts kompensējamo recepti, ja senioram ir atbilstoša diagnoze, kas to paredz. Protams, inkontinences līdzekļi var tikt izrakstīti dažādām vecumu grupām, ne tikai senioriem.

Ieliktnīši ir maināmi pēc nepieciešamības, diskrēti un viegli paņemami līdzi rokassomiņā, lai maiņu veiktu arī ārpus mājas. Ieteicamais nēsāšanas laiks ir vien dažas stundas, lai nodrošinātu komfortu un uzsūkšanu bez noplūdēm, kā arī, lai nevairotos mikrobi un baktērijas, kas var veicināt iekaisumus un infekcijas urīnceļos, ja netiek ievērotas higiēnas normas. 

Ieliktnīši ir vienreizlietojami, pat tad, ja ieliktnītis ir pilnībā sauss, tas jau ir bijis izmantots, bijis saskarē ar ādu, izdalījumiem, ķermeņa baktērijām un tie nav paredzēti atkārtotai lietošanai. To nerekomendē nedz ražotāji, nedz mediķi. Ja seniors ir izvēlējies tos lietot, ir būtiski izrunāt, ka tie nav vairākkārt lietojami arī tad, ja ir “sausi”. Tāpat jāpārrunā, ka tie nav izmetami podā, tos jāievieto atkritumu kastē, kā arī tie nav jālīmē viens uz otra, lietotais vienmēr ir jāizņem no biksītēm. 

Atsevišķi ražotāji piedāvā ne tikai dažādas uzsūktspējas ieliktnīšus, sortimentā ir arī ieliktnīši ar dažādiem aromātiem, lai radītu papildus svaiguma sajūtu. Līdzīgi kā kosmetoloģijā, arī biksīšu ieliktnīšu gadījumā tieši aromatizētāji rada ādas kairinājumu. Izvēloties senioram ieliktnīšus ieteicams tos iegādāties aptiekās, kur tiek izplatīta pārbaudīta produkcija medicīniskai lietošanai, lai arī plaša patēriņa veikalos mārketinga reklāmu uzrunāts, neiegādājies “papildus problēmu”. 

Lai arī šķiet, ka tas ir higiēniski un ērti - katru dienu un vairākreiz dienā jauns un svaigs ieliktnītis, lai netraucēti dotos ikdienas gaitās. Tomēr ir risks, ka patstāvīgi lietojot ieliktnīšus var rasties ādas kairinājums vai pat alerģiskas reakcijas (izsitumi, nieze u.c.). Tādēļ ir svarīgi ne tikai lietot ieliktnīšus atbilstoši ražotāja instrukcijai un regulāri tos mainīt, arī jāievēro stingra higiēna un nepieciešamības gadījumā jākonsultējas ar ārstu par iespēju lietot barjerkrēmus vai aizsargkrēmus, kas papildus aizsargā ādu. 

Atkritumu tvertnē izmestos ieliktnīšus vēlams sarullēt un ievietot kādā iepakojumā vai vismaz ietīt papīra kārtā vai arī tvertne ir ļoti regulāri jātukšo. Jo ilgāk ieliktnīši tajā stāvēs, jo vairāk baktērijas turpinās vairoties un telpas aromāts kļūs arvien jūtamāks. Tie uzsūc noplūdes, taču nelikvidē nepatīkamo aromātu un sastāvoties nepatīkamais aromāts tikai pieaug. 

Tie vienmēr jāizņem no biksītēm un nekādā gadījumā nav jāmazgā. Tas var sabojāt veļas mašīnu, jo ieliktnīši tam nav paredzēti tā kā tie ir vienreizlietojami.

Otrkārt, pēc mazgāšanas tie nepildīs savu funkciju un būs pielīdzināmi sentēvu metodēm ar papīra kārtu biksītēs. Kopumā šis ir ērts veids, kā gūt pārliecību un papildus komfortu, ja ir nelielas urīna noplūdes vai tikai aizdomas, ka kas tāds varētu notikt. Tos ir viegli paņemt līdzi, lai maiņu veiktu jebkur, tie ir diskrēti un apkārtējie pat nenojautīs, tādējādi senioram sniedzot lielāku pārliecību par sevi.

+

  • Vienreizlietojami un higiēniski;
  • Var piemeklēt dažādas uzsūktspējas, atbilstoši vajadzībām;
  • Var mājās turēt dažādu uzsūktspēju vai ražotāju modeļus - mazākus dienai, lielākus naktij utt.;
  • Pieejami abiem dzimumiem, mainās tikai forma. Lietošana neatšķiras;
  • Ir plašs izvēles klāsts gan aptieku ķēdēs, gan plaša patēriņa veikalos;
  • Var kalpot kā papildus garants (piemēram, ja mājās podkrēsls un bažas vai pagūs novilkt bikses);
  • Var interesēties pie ģimenes ārsta par iespēju izrakstīt inkontinences līdzekļus ar valsts kompensējamo recepti, ja ir atbilstoša diagnoze;

  • Retos gadījumos var kairināt ādu (visbiežāk ja tiek lietoti neatbilstoši instrukcijai vai ir ar aromatizētājiem)
  • Pilnībā neizslēdz noplūdes iespējamību, ja nav savlaicīgi nomainīti vai noplūde ir lielāka nekā ieliktnīšu uzsūktspēja;


Par citiem variantiem lasi saistītajos sirdsmiers rakstos #vaislapjumsgadijas


Ņem vērā, ka sirdsmiers raksti ir padomi balstīti iepriekšējā pieredzē, tie nav jāuztver kā nosacījumi, kas jāizpilda. Padomi norāda virzienus, kurus katrs pats var turpināt pētīt un piemeklēt atbilstošāko risinājumu.