#5 Vai, kā tas slapjums te gadījās? Autiņbiksītes pieaugušajiem jeb pamperi

 Par autiņbiksītēm jeb pamperiem visbiežāk dzirdam no jaunajiem vecākiem, kas neapšaubāmi ir plašākais pamperu patērētājs visā pasaulē. Taču mūsdienu pasaulē autiņbiksītes ir speciāli izstrādātas un pieejamas plašā klāstā arī pieaugušajiem. Vienīgā atšķirība - lielāks izmērs, lielāka uzsūktspēja, spēcīgāka smakas absorbcija, taču pielietojums un veids kā lietot tāds pats kā zīdaiņiem.

 Pieaugušo autiņbiksītes pašlaik ir iegādājamas aptiekās, tās neredzam plaša patēriņa veikalu plauktos līdzās mazuļu autiņbiksītēm. Pieaugušo pamperi nav tik pieejami kā zīdaiņu, neraugoties uz to, ka mirstība joprojām pārspēj dzimstību, kas ļauj secināt, ka pieaugušo tomēr ir vairāk nekā mazuļu.  

Aptiekās pieejamais pieaugušo pamperu klāsts ir gana plašs gan uzsūktspējas, gan veida, gan ražotāju ziņā. 

Ir iespēja iegādāties pa vienam pamperam, lai testētu un salīdzinātu ar citiem, tādējādi piemeklējot senioram patīkamāko un ērtāko, kā arī iespējams iegādāties arī pakās. Skaits vienā iepakojumā atšķirīgs no izmēra, modeļa un ražotāja - kādam 8 pamperi, citam 10, citam 28. 

Seniora un zīdaiņa urīna vai izkārnījumu smakas ir nesalīdzināmas, novecojot aromāts kļūst daudz spēcīgāks un īpatnējāks, atkarībā no veselības stāvokļa, ēšanas paradumiem un lietojamiem medikamentiem. Pat vienam un tam pašam senioram urīna smaka var mainīties atkarībā no slimību saasinājuma un uzņemtās pārtikas. 

Pieaugušo autiņbiksītēs vairāki ražotāji iestrādā smaku absorbcijas vai nomākšanas funkciju. 

Tas var nedaudz sadārdzināt izmaksas, taču pilnīgi noteikti ir tā vērts. Atkarībā no seniora ikdienas paradumiem un aktivitātēm var būt dažādi pielietojumi - kādam autiņbiksītes nepieciešamas tikai uz nakti, jo nespēj kontrolēt noplūdes miega laikā, tikmēr citam tās nepieciešamas tikai dodoties tālākā vai satraucošā ceļā, piemēram, dodoties vizītē pie ārsta vai vairāku stundu braucienā pie radiniekiem vai pat uz teātra apmeklējumu. 

Ir grupa senioru, kuriem pamperi nepieciešami ikdienā 24/7, jo objektīvi vairs nespēj kontrolēt noplūdes vai ir pilnībā guļoši un nevar pārvietoties, lai kā savādāk nokārtotu dabīgās vajadzības.

 Aktīvajiem senioriem var ieteikt izmēģināt pamperu biksītes, kas ir uzvelkamas, novelkamas tieši tāpat kā parastās biksītes. Tām ir elastīga gumija un pieguļošas maliņas ap kājām. Senioram ir viegli tās pašam nomainīt, ja nav nepieciešama aprūpētāja iejaukšanās, lai apmazgātu vai attīrītu no izkārnījumiem. 

Biksītes ir diskrētākas, jo ciešāk pieguļ un ir izstrādātas tā, lai būtu mazāk pamanāmas. Atkarībā no ražotāja, ir pieejamas ne tikai baltā, arī melnā krāsā. 

Kustoties tās labi pieguļ un ja ir izvēlēts atbilstošs izmērs, kā arī savlaicīgi tiek nomainīts, tad arī neslīd nost. 

Pasīviem senioriem, kuri jau vairs par sevi nevar parūpēties paši, ieteicams izmantot pārliekamos pamperus ar klipšiem. Tos visbiežāk izmanto tieši guļošiem senioriem vai arī ļoti mazkustīgiem.

 Atkarībā no ražotāja, tā uzsūktspējas ir lielākas nekā autiņbiksītēm, jo pārliekamie pamperi ir īpaši izstrādāti guļošu pacientu aprūpei ar smagu un ļoti smagu nesaturēšanu.

Līdzīgi kā biksīšu ieliktnīšu gadījumā, ir svarīgi autiņbiksītēm (gan biksītēm, gan pārliekamajiem pamperiem) ievērot ražotāja noteikto lietošanu, regulāri mainīt, lai nodrošinātu higiēnu un mazinātu ādas kairinājumu, kā arī garantētu uzsūktspēju. 

Tie ir vienreizlietojami, nav paredzēti atkārtotai lietošanai vai ilgstošai (dienām ilgi, kamēr sauss), neatbilstoši lietojot radīsies tikai jaunas problēmas no ādas apsārtuma un alerģiskas reakcijas, līdz pat urīnceļu infekcijām. 

Seniora āda no zīdaiņa ādas atšķiras, tā arī mazāk elastīga, dabīgā aizsardzība samazināta, veselības likstu un medikamentu rezultātā āda var būt īpaši jutīga, trausla un ievainojama. Neraugoties uz ādas īpašību un kvalitātes atšķirībām, pamperu maiņa pati par sevi daudz neatšķiras - ir kārtīgi jānomazgā vai jānotīra ar speciāliem līdzekļiem jebkādas urīna un/vai fekāliju atliekas, nepieciešamības gadījumā āda jāapstrādā ar aizsarglīdzekļiem un tikai tad var likt jaunu pamperu. 

Jo labāk nomazgāta un apstrādāta āda, jo mazāk kairinājumu risku un seniors labprātāk pieņems pampera valkāšanas faktu. Autiņbiksīšu valkāšana sākotnēji var radīt diskomfortu pašam senioram - kaut kas ap vēderu spiež/grauž, svīst, liekas, ka bikses vairs neder, tagad visi pamanīs, ka man ir pampers, bailes, ka būs iekaisums, pārdrošība, ka tas pampers taču nav vajadzīgs, kas viņi domā, ka es kaut kāds bērns esmu, es taču pats tieku galā u.c. 

Ir svarīgi jau savlaicīgi ar senioru par šīm tēmām runāt, piedāvāt izmēģināt dažādus modeļus un ražotājus - kādam patīk kompaktāki(plakanāki)modeļi, citam patīk pufīgi un biezi, kādam patīk pārliekamie ar klipšiem, citam pārliekamie ar jostiņu.

Seniora sūdzībās ir vērts ieklausīties, varbūt pat aptiekā nopirkt ne tikai 2-3 dažādus, 10 dažādus, lai seniors izmēģina, kurš šķiet visērtākais ikdienai, naktij un citiem notikumiem. No malas tuvinieki nevar uzspiest- tev jāvalkā šie. Ir jāieklausās paša valkātāja teiktajā par to, kurš modelis pašam šķiet ērtākais, lai mazinātu diskomfortu kāds var rasties uzsākot pamperu valkāšanu.

Ir jārēķinās ar faktu, ka, lai arī pampers uzlikts perfekti, tas var noplūst, ja nav atbilstoša uzsūktspēja vai tas nav savlaicīgi nomainīts, kā arī tad, ja kustoties tas ir sācis slīdēt pārāk aktīvu kustību dēļ vai arī tādēļ, ka ir pārpildīts.

Noplūdes rodas arī tad, ja pampers nav precīzi pielikts, neatkarīgi vai seniors ir kustīgs vai guļošs, pamperu ir jāpieliek atbilstoši ražotāja instrukcijai, maksimāli precīzi un pietiekami cieši, lai tas neradītu pārlieku diskomfortu valkātājam, tajā pašā laikā spētu noturēt pamperu vietā. Ja visbiežāk noplūdes rodas nakts laikā, tad var izvērtēt nepieciešamību iegādāties lielākas uzsūktspējas autiņbiksītes vai lietot tās kombinācijā ar uzsūcošiem pampera paladziņiem, kas noplūdes gadījumā uzsūks lieko mitrumu, pasargājot gultas veļu. 

Pēc maiņas pamperu jāizmet atkritumu tvertnē vai, ja ir, iespējams, atkritumu konteinerī ārpuse telpām. To vēlams aizlocīt ar netīro daļu uz iekšpusi, lai mazinātu izplūstošo smaku un aizņemtu mazāk vietas. Ja ir iespēja, tad ievietot arī atsevišķā maisā un aizsiet, lai vēl vairāk samazinātu smaku. Siltajā laikā āra atkritumu konteinerim tuvoties un atvērt vāku var kļūt par izaicinājumu, ja pamperi netiks pietiekami aizlocīti un iepakoti. Smaka rodas arī to izdarot, taču nav tik ļoti spēcīga.

Kā minēts raksta sākumā - pieaugušo izdalījumu aromāti nav salīdzināmi ar mazu bērnu un zīdaiņu aromātiem, līdz ar to iekštelpās smaka būs ātri jūtama, tādēļ jācenšas pēc iespējas izmest atkritumu konteineros ārā, vai, ja tāda iespēja nav katru dienu, tad vismaz maksimāli mazināt iespēju smakas noplūdei iekštelpās. 


Inkontinences līdzekļus var izrakstīt ģimenes ārsts ar valsts kompensējamu recepti, tad, ja senioram ir atbilstoša diagnoze.

 Vērsieties pie ģimenes ārsta ar lūgumu izrakstīt šos inkontinences līdzekļus, ja senioram objektīvi ir grūtības kontrolēt noplūdes vai arī ir ierobežota spēja pārvietoties (mazkustīgums, traumas, saslimšanas).


  • Vienreizlietojami un higiēniski
  • Iespējams izvēlēties dažādu modeļu, izmēru un uzsūktspējas autiņbiksītes
  • Dažādām dzīves un ikdienas situācijām var piemeklēt dažādus modeļus, nav jādzīvo tikai ar vienu vienīgu variantu
  • Ir iespēja iegādāties ar valsts kompensētu recepti, ja ir atbilstoša diagnoze un ģimenes ārsts šādu recepti ir izrakstījis

-

  • Var rasties diskomforts vai pat kompleksu radīts stress;
  • Var rasties ādas alerģiskas reakcijas;
  • Noplūdes risks ir neliels, taču tomēr pastāv (jo īpaši sākumā, kamēr iemācās pareizi uzlikt);
  • Vēlams izmest āra atkritumu konteineros, ja nav iespēja, tad vismaz maksimāli salocīt un ietīt, lai mazinātu smaku iekštelpās
  • Seniors var nespēt pats nomainīt pamperu, jārēķinās, ka tas var neviļus kļūt par tuvinieku un aprūpētāju pienākumu



Par citiem variantiem lasi saistītajos sirdsmiers rakstos #vaislapjumsgadijas


Ņem vērā, ka sirdsmiers raksti ir padomi balstīti iepriekšējā pieredzē, tie nav jāuztver kā nosacījumi, kas jāizpilda. Padomi norāda virzienus, kurus katrs pats var turpināt pētīt un piemeklēt atbilstošāko risinājumu.